Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa
Box 457
405 30 Göteborg
Leveransadress: Arvid Wallgrens backe hus 4, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Arvid Wallgrens backe hus 1 O 2, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 6050
Webbplats: www.caresci.gu.se
Epost: vardvetenskap@fhs.gu.se

Prefekt: Ingela Lundgren

Om enheten

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa bildades den 1 januari 2006. I den nya organisationen ingår de tidigare institutionerna för omvårdnad samt vårdpedagogik. Ingela Lundgren är prefekt.

Vid institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedrivs utbildning inom disciplinerna omvårdnad, radiografi, reproduktiv och perinatal hälsa samt vårdpedagogik. Utbildningen sker i form av program, kurser och uppdragsutbildning. Institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedriver utbildning på forskarnivå inom ämnet vårdvetenskap.

Vårdvetenskaplig forskning fokuserar människans upplevelser och erfarenheter i samband med ohälsa, sjukdom och lidande, såväl i samband med återhämtning, bevarande och befrämjande av hälsa som i relation till den biologiska kroppen och sociokulturella strukturer. Inom vården är människans lärande centralt liksom hur vård organiseras. Vid institutionen finns det sju forskargrupper och två centrumbildningar.

Besökskarta Arvid Wallgrens backeDownloadAsset.action?contentId=920663&languageId=100000&assetKey=Karta+%C3%B6ver+ing%C3%A5ngar+till+hus+1

Senaste publikationer

Documentation of person-centred health plans for patients with acute coronary syndrome.
Inger Jansson, Andreas Fors, Inger Ekman, Kerstin Ulin
European Journal of Cardiovascular Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sense of Coherence: Learning to live with chronic illness through health education
G. Forland, M. Eriksson, C. Silen, Karin C. Ringsberg
Health Education Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Do not forget the parents—Parents' concerns during transition to adult care for adolescents with congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Åsa Burström, Katarina Hanseus, Annika Rydberg, Malin Berghammer
Child Care Health and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Emergency Management and Preparedness Training for Youth (EMPTY): The Results of the First Swedish Pilot Study.
Amir Khorram-Manesh, Johan Berlin, Lina Ljung Roseke, Johan Aremyr, Josef Sörensson et al.
Disaster medicine and public health preparedness, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What can a mobile App add to improve quality of care, with focus on ambulatory surgery?
Metha Brattwall, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Irene Sellbrant, Jan G Jakobsson
European Journal for Person Centered Healthcare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cost description of clinical examination and MRI in wrist ligament injuries
Jonny K Andersson, Elisabeth Hansson-Olofsson, Jon Karlsson, J. Friden
Journal of Plastic Surgery and Hand Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 151 - 185 av 185

Namn Titel Telefon E-post
Skogby, Sandra Doktorand 031-786 6159 sandra.skogby@gu.se
Sparud Lundin, Carina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 6389 carina.s-lundin@fhs.gu.se
Spåman, Kersti Utbildnings adm 031-786 2349 kersti.spaman@fhs.gu.se
Strang, Susann Universitetslektor/​sjuksköterska, Neurologisjuksköterska. Forskar kring existentiella frågor inom sj... 031-786 6039 susann.strang@gu.se
Sturén, Erik Projektassistent erik.sturen@gu.se
Svelid, Isabella Utbildnings adm 031-786 6143 isabella.svelid@gu.se
Svensson, Hilda Forskare bitr 031-786 6083 hilda.svensson@gu.se
Svensson, Marie-Louise Universitetsadjunkt marie-louise.svensson@gu.se
Svensson, Per-Arne Universitetslektor 031-786 6619 per-arne.svensson@medic.gu.se
Särnsten, Sofia Personalsamordnare 031-786 6133 sofia.sarnsten@gu.se
Taft, Charles Forskare, Docent i psykologi. Anknuten till Gteborgs universitet Centrum för Personcentrerad Vård (G... 031-786 6345 charles.taft@medicine.gu.se
Talje, Hilden Senior rådgivare 031-786 6022 hilden.talje@fhs.gu.se
Tenggren Durkan, Jeanette Projektsamordnare 031-786 6929 jeanette.tenggren.durkan@gu.se
Ternesten-Hasseus, Ewa Universitetslektor, adjungerad ewa.ternesten@lungall.gu.se
Thorsell, Erika Utbildningshandläggare 031-786 6024 erika.thorsell@gu.se
Thörnqvist Nilsen, Eva Personalhandläggare 031-786 6133 eva.thornqvist.nilsen@gu.se
Torstensson, Camilla Utbildnings adm 031-786 6041 camilla.torstensson@gu.se
Ulin, Kerstin Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 2313 kerstin.ulin@gu.se
Wallengren Gustafsso, Catarina Universitetslektor 031-786 6015 catarina.wallengren@gu.se
Wallin, Agneta Universitetsadjunkt 031-786 2184 agneta.wallin@gu.se
Wallin, Lars Professor, gäst lars.wallin@gu.se
Wallström, Sara Postdoktor 031-786 6079 sara.wallstrom@gu.se
Weidestam, Camilla Undersköterska 031-786 6019 camilla.weidestam@gu.se
Wellander Cabalou, Janna Forskningsadministratör 031-786 6029 janna.wellander@gu.se
Wendel, Marie Universitetsadjunkt 031-786 5617 marie.wendel@gu.se
Wessberg, Anna Doktorand 031-786 6033 anna.wessberg@gu.se
Wessberg, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6033 anna.wessberg@gu.se
Wigert, Helena Universitetslektor/​sjuksköterska, Leg Barnsjuksköt. Fil mag.i omvårdnad, Handledarutb 031-786 6078 helena.wigert@fhs.gu.se
Wijk, Helle Universitetslektor/​sjuksköterska, Viceprefekt 031-786 6109 helle.wijk@fhs.gu.se
Wilhelmsson, Kenneth It-samordnare 031-786 6064 kenneth.wilhelmsson@gu.se
Wolf, Axel Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 6034 axel.wolf@gu.se
Wärnsäter, Helén Ekonomisamordnare 031-786 6086 helen.warnsater@gu.se
Åhlström, Linda Universitetslektor 031-786 2350 linda.ahlstrom@gu.se
Åquist Öhlén, Ann-Kristin Universitetsadjunkt ann-kristin.ohlen@gu.se
Öhlen, Joakim Professor 031-786 6098 joakim.ohlen@fhs.gu.se

Visar 151 - 185 av 185

Visar 1 - 10 av 2276

2018

Documentation of person-centred health plans for patients with acute coronary syndrome.
Inger Jansson, Andreas Fors, Inger Ekman, Kerstin Ulin
European Journal of Cardiovascular Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sense of Coherence: Learning to live with chronic illness through health education
G. Forland, M. Eriksson, C. Silen, Karin C. Ringsberg
Health Education Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Do not forget the parents—Parents' concerns during transition to adult care for adolescents with congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Åsa Burström, Katarina Hanseus, Annika Rydberg, Malin Berghammer
Child Care Health and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Emergency Management and Preparedness Training for Youth (EMPTY): The Results of the First Swedish Pilot Study.
Amir Khorram-Manesh, Johan Berlin, Lina Ljung Roseke, Johan Aremyr, Josef Sörensson et al.
Disaster medicine and public health preparedness, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What can a mobile App add to improve quality of care, with focus on ambulatory surgery?
Metha Brattwall, Margareta Warrén Stomberg, Pether Jildenstål, Irene Sellbrant, Jan G Jakobsson
European Journal for Person Centered Healthcare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cost description of clinical examination and MRI in wrist ligament injuries
Jonny K Andersson, Elisabeth Hansson-Olofsson, Jon Karlsson, J. Friden
Journal of Plastic Surgery and Hand Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2276

Sidansvarig: Karin Mossberg|Sidan uppdaterades: 2016-09-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?