Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa
Box 457
405 30 Göteborg
Leveransadress: Arvid Wallgrens backe hus 4, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Arvid Wallgrens backe hus 1 O 2, 413 46 Göteborg

Fax: 031-786 6050
Webbplats: www.caresci.gu.se
Epost: vardvetenskap@fhs.gu.se

Prefekt: Karin Ahlberg

Om enheten

Vid institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedrivs utbildning och forskning inom disciplinerna omvårdnad, radiografi, reproduktiv och perinatal hälsa samt vårdpedagogik. Utbildningen sker i form av program, kurser och uppdragsutbildning.

De utbildningsprogram som ges är:

  • Sjuksköterskeprogrammet
  • Specialistsjuksköterskeprogrammet med 13 inriktningar
  • Röntgensjuksköterskeprogrammet
  • Barnmorskeprogrammet
  • Masterprogrammet för reproduktiv och perinatal hälsa

Utöver detta erbjuds fristående kurser och uppdragsutbildningar.

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedriver även utbildning på forskarnivå inom ämnet vårdvetenskap.

Vårdvetenskaplig forskning fokuserar på människans upplevelser och erfarenheter i samband med ohälsa, sjukdom och lidande. Dels i samband med återhämtning och dels i bevarandet och befrämjandet av hälsa i relation till den biologiska kroppen och sociokulturella strukturer. Inom vårdvetenskapen är även människans lärande centralt liksom hur vård organiseras. Vid institutionen finns det sju forskargrupper och en centrumbildning.

Institutionen bildades den 1 januari 2006. I organisationen ingår de tidigare institutionerna för omvårdnad samt vårdpedagogik. prefekt är Karin Ahlberg.

Besökskarta Arvid Wallgrens backeKarta

Senaste publikationer

Radiographic research in Sweden - A review of dissertations
Solveig M Lundgren, B. T. Andersson, Maud Lundén
Radiography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential impact of physical activity type on depression in adults with congenital heart disease: A multi-center international study.
Jong Mi Ko, Kamila S White, Adrienne H Kovacs, Kristen M Tecson, Silke Apers et al.
Journal of psychosomatic research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Healthcare professionals’ use of augmentative and alternative communication in an intensive care unit: A survey study
Sara Jansson, Tomas Rivera San Martin, Ensa Johnson, Stefan Nilsson
Intensive and Critical Care Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moving from clinician-defined to patient-reported outcome measures for survivors of high-grade glioma
Lena Rosenlund, E. Degsell, Asgeir Store Jakola
Patient-Related Outcome Measures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental reactions, distress, and sense of coherence after prenatal versus postnatal diagnosis of complex congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Stina Järvholm, Britt-Marie Ekman-Joelsson, Antje Johannsmeyer, Sven-Åke Carlsson et al.
Cardiology in the Young, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reasons for longer LOS at the emergency departments: Practical, patient‐centred, medical, or cultural?
Amir Khorram-Manesh, Ingela Wennman, Björn Andersson, Lina Dahlén Holmqvist, Tobias Carlson et al.
International Journal of Health Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal plasma levels of oxytocin during physiological childbirth - a systematic review with implications for uterine contractions and central actions of oxytocin.
Kerstin Uvnäs-Moberg, Anette Ekström-Bergström, Marie Berg, Sarah Buckley, Zada Pajalic et al.
BMC pregnancy and childbirth, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 151 - 200 av 200

Namn Titel Telefon E-post
Renås, Karin Utbildningssamordnare 031-786 6007 karin.renas@fhs.gu.se
Ringblom, Anneli Universitetsadjunkt 031-786 6005 anneli.ringblom@gu.se
Ringdal, Mona Universitetslektor/​sjuksköterska, Omvårdnadsvetenskap inom intensivvård. Leg. sjuksköterska 031-786 6091 mona.ringdal@fhs.gu.se
Ringdal, Mona Universitetslektor/​sjuksköterska, Studierektor mona.ringdal@fhs.gu.se
Rosengren, Jan Universitetsadjunkt 031-786 2829 jan.rosengren@gu.se
Rosengren, Kristina Universitetslektor/​sjuksköterska, Forskning inom förbättringsarbete och vårdledarskap inom vård och ... 031-786 6059 kristina.rosengren@gu.se
Rosenlund, Lena Doktorand 031-786 6833 lena.rosenlund@gu.se
Rusner, Marie Universitetslektor, adjungerad marie.rusner@gu.se
Rydén, Rebecka Utbildningsadministratör 031-786 1863 rebecka.ryden@gu.se
Saarijärvi, Markus Doktorand 031-786 6158 markus.saarijarvi@gu.se
Serrano, Martina Utbildningsadministratör 031-786 6081 martina.serrano@gu.se
Siira, Elin Doktorand 031-786 5999 elin.siira@gu.se
Silverglow, Anastasia Doktorand 031-786 6681 anastasia.silverglow@gu.se
Sjölander, Annica Forskningssamordnare, Medicine doktor i neurokemi 031-786 6926 annica.sjolander@gu.se
Skogby, Sandra Doktorand 031-786 6159 sandra.skogby@gu.se
Smith, Julia Programsamordnare 031-786 6004 julia.smith@gu.se
Sparud Lundin, Carina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 6389 carina.s-lundin@fhs.gu.se
Strang, Susann Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 6039 susann.strang@gu.se
Ståhl, Pernilla Doktorand pernilla.stahl@gu.se
Svelid, Isabella Utbildningsadministratör 031-786 6143 isabella.svelid@gu.se
Svelid, Isabella Programsamordnare isabella.svelid@gu.se
Svensson, Lena Administratör 031-786 6065 lena.h.svensson@gu.se
Svensson, Per-Arne Professor 031-786 6619 per-arne.svensson@medic.gu.se
Särnsten, Sofia Personalsamordnare 031-786 2009 sofia.sarnsten@gu.se
Taft, Charles Forskare, Docent i psykologi. Anknuten till Gteborgs universitet Centrum för Personcentrerad Vård (G... 031-786 6345 charles.taft@medicine.gu.se
Talje, Hilden Senior rådgivare 031-786 6022 hilden.talje@fhs.gu.se
Tenggren Durkan, Jeanette Projektsamordnare 031-786 6929 jeanette.tenggren.durkan@gu.se
Ternesten-Hasseus, Ewa Universitetslektor, adjungerad ewa.ternesten@lungall.gu.se
Thorgeirsdóttir, Lilja Doktorand 031-786 6822 lilja.thorgeirsdottir@gu.se
Thorsell, Erika Utbildningshandläggare 031-786 6024 erika.thorsell@gu.se
Thörnqvist Nilsen, Eva Personalhandläggare 031-786 6133 eva.thornqvist.nilsen@gu.se
Torstensson, Camilla Programsamordnare 031-786 6041 camilla.torstensson@gu.se
Ulin, Kerstin Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 2313 kerstin.ulin@gu.se
van Diepen, Cornelia Postdoktor 031-786 1848 cornelia.van.diepen@gu.se
Wallengren Gustafsso, Catarina Universitetslektor 031-786 6015 catarina.wallengren@gu.se
Wallin, Agneta Universitetsadjunkt 031-786 2184 agneta.wallin@gu.se
Wallin, Lars Professor, gäst lars.wallin@gu.se
Wallström, Sara Postdoktor sara.wallstrom@gu.se
Weidestam, Camilla Undersköterska 031-786 6019 camilla.weidestam@gu.se
Wendel, Marie Universitetsadjunkt 031-786 5617 marie.wendel@gu.se
Wessberg, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6033 anna.wessberg@gu.se
Wigert, Helena Universitetslektor/​sjuksköterska, Leg Barnsjuksköt. Fil mag.i omvårdnad, Handledarutb 031-786 6078 helena.wigert@fhs.gu.se
Wigert, Helena Universitetslektor/​sjuksköterska, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6078 helena.wigert@fhs.gu.se
Wijk, Helle Professor/​sjuksköterska, Viceprefekt helle.wijk@fhs.gu.se
Wilhelmsson, Kenneth It-samordnare 031-786 6064 kenneth.wilhelmsson@gu.se
Williamsson, Sara Studievägledare 031-786 6057 sara.williamsson@gu.se
Wolf, Axel Universitetslektor/​sjuksköterska, Viceprefekt 031-786 6034 axel.wolf@gu.se
Wärnsäter, Helén Ekonomisamordnare 031-786 6086 helen.warnsater@gu.se
Åhlström, Linda Universitetslektor 031-786 2350 linda.ahlstrom@gu.se
Öhlen, Joakim Professor/​sjuksköterska 031-786 6098 joakim.ohlen@fhs.gu.se

Visar 151 - 200 av 200

Visar 1 - 10 av 2677

2019

Radiographic research in Sweden - A review of dissertations
Solveig M Lundgren, B. T. Andersson, Maud Lundén
Radiography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential impact of physical activity type on depression in adults with congenital heart disease: A multi-center international study.
Jong Mi Ko, Kamila S White, Adrienne H Kovacs, Kristen M Tecson, Silke Apers et al.
Journal of psychosomatic research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Healthcare professionals’ use of augmentative and alternative communication in an intensive care unit: A survey study
Sara Jansson, Tomas Rivera San Martin, Ensa Johnson, Stefan Nilsson
Intensive and Critical Care Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moving from clinician-defined to patient-reported outcome measures for survivors of high-grade glioma
Lena Rosenlund, E. Degsell, Asgeir Store Jakola
Patient-Related Outcome Measures, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parental reactions, distress, and sense of coherence after prenatal versus postnatal diagnosis of complex congenital heart disease
Ewa-Lena Bratt, Stina Järvholm, Britt-Marie Ekman-Joelsson, Antje Johannsmeyer, Sven-Åke Carlsson et al.
Cardiology in the Young, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reasons for longer LOS at the emergency departments: Practical, patient‐centred, medical, or cultural?
Amir Khorram-Manesh, Ingela Wennman, Björn Andersson, Lina Dahlén Holmqvist, Tobias Carlson et al.
International Journal of Health Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Postoperative pain experience, pain treatment and recovery after lumbar fusion and fixation surgery
Eva Rutström, Sören Söndergaard, Christopher Lundborg, Kerstin Ene
International Journal of Orthopaedic and Trauma Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal plasma levels of oxytocin during physiological childbirth - a systematic review with implications for uterine contractions and central actions of oxytocin.
Kerstin Uvnäs-Moberg, Anette Ekström-Bergström, Marie Berg, Sarah Buckley, Zada Pajalic et al.
BMC pregnancy and childbirth, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 2677

Sidansvarig: Karin Mossberg|Sidan uppdaterades: 2016-09-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?