Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa
Box 457
405 30 Göteborg
Leveransadress: Arvid Wallgrens backe hus 4, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Arvid Wallgrens backe hus 1 O 2, 413 46 Göteborg

Fax: 031-786 6050
Webbplats: www.caresci.gu.se
Epost: vardvetenskap@fhs.gu.se

Prefekt: Karin Ahlberg

Om enheten

Vid institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedrivs utbildning och forskning inom disciplinerna omvårdnad, radiografi, reproduktiv och perinatal hälsa samt vårdpedagogik. Utbildningen sker i form av program, kurser och uppdragsutbildning.

De utbildningsprogram som ges är:

  • Sjuksköterskeprogrammet
  • Specialistsjuksköterskeprogrammet med 13 inriktningar
  • Röntgensjuksköterskeprogrammet
  • Barnmorskeprogrammet
  • Masterprogrammet för reproduktiv och perinatal hälsa

Utöver detta erbjuds fristående kurser och uppdragsutbildningar.

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa bedriver även utbildning på forskarnivå inom ämnet vårdvetenskap.

Vårdvetenskaplig forskning fokuserar på människans upplevelser och erfarenheter i samband med ohälsa, sjukdom och lidande. Dels i samband med återhämtning och dels i bevarandet och befrämjandet av hälsa i relation till den biologiska kroppen och sociokulturella strukturer. Inom vårdvetenskapen är även människans lärande centralt liksom hur vård organiseras. Vid institutionen finns det sju forskargrupper och en centrumbildning.

Institutionen bildades den 1 januari 2006. I organisationen ingår de tidigare institutionerna för omvårdnad samt vårdpedagogik. prefekt är Karin Ahlberg.

Besökskarta Arvid Wallgrens backeKarta

Senaste publikationer

The Art of Living With Symptoms: A Qualitative Study Among Patients With Primary Brain Tumors Receiving Proton Beam Therapy.
Ulrica Langegård, Karin Ahlberg, Thomas Björk-Eriksson, Per Fransson, Birgitta Johansson et al.
Cancer nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children's Perceptions of Pictures Intended to Measure Anxiety During Hospitalization
Stefan Nilsson, Josefine Holstensson, Cajsa Johansson, Gunilla Thunberg
Journal of Pediatric Nursing : Nursing Care of Children and Families, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Veiled midwifery in the baby factory - A grounded theory study
Malin Hansson, Ingela Lundgren, Gunnel Hensing, I. M. Carlsson
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive function is a major determinant of income among multiple sclerosis patients in Sweden acting independently from physical disability.
Andrius Kavaliunas, Virginija Danylaite Karrenbauer, Hanna Gyllensten, Ali Manouchehrinia, Anna Glaser et al.
Multiple sclerosis (Houndmills, Basingstoke, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Swedish version of the pelvic girdle questionnaire, cross-cultural adaptation and validation
Annelie Gutke, Britt Stuge, Helen Elden, Christofer Sandell, Gillian Asplin et al.
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A qualitative exploration of techniques used by expert midwives to preserve the perineum intact
Cecily Begley, K. Guilliland, L. Dixon, M. Reilly, C. Keegan et al.
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrants´ Experiences in the Healthcare System
Harshida Patel, Marie-Louise Luiking
Women, Migrations and Health - Ensuring Transcultural Healthcare, Slovenia, University of Primorska Press , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Health professionals’ perceptions of a midwifery model of woman-centred care implemented on a hospital labour ward
Ingela Lundgren, Marie Berg, Christina Nilsson, Olof Asta Olafsdottir
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 151 - 191 av 191

Namn Titel Telefon E-post
Serrano, Martina Utbildnings adm 031-786 6081 martina.serrano@gu.se
Siira, Elin Doktorand 031-786 5999 elin.siira@gu.se
Silverglow, Anastasia Doktorand 031-786 6681 anastasia.silverglow@gu.se
Sjölander, Annica Forskningssamordnare, Medicine doktor i neurokemi 031-786 6926 annica.sjolander@gu.se
Sjöström, Nils Universitetslektor, adjungerad nils.sjostrom@gu.se
Skogby, Sandra Doktorand 031-786 6159 sandra.skogby@gu.se
Smith, Julia Programsamordnare 031-786 6004 julia.smith@gu.se
Sparud Lundin, Carina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 6389 carina.s-lundin@fhs.gu.se
Strang, Susann Universitetslektor/​sjuksköterska, Neurologisjuksköterska. Forskar kring existentiella frågor inom sj... 031-786 6039 susann.strang@gu.se
Svelid, Isabella Utbildnings adm 031-786 6143 isabella.svelid@gu.se
Svelid, Isabella Programsamordnare isabella.svelid@gu.se
Svensson, Lena Administratör 031-786 6065 lena.h.svensson@gu.se
Svensson, Marie-Louise Universitetsadjunkt marie-louise.svensson@gu.se
Svensson, Per-Arne Professor 031-786 6619 per-arne.svensson@medic.gu.se
Särnsten, Sofia Personalsamordnare 031-786 2009 sofia.sarnsten@gu.se
Talje, Hilden Senior rådgivare 031-786 6022 hilden.talje@fhs.gu.se
Tenggren Durkan, Jeanette Projektsamordnare 031-786 6929 jeanette.tenggren.durkan@gu.se
Ternesten-Hasseus, Ewa Universitetslektor, adjungerad ewa.ternesten@lungall.gu.se
Thorsell, Erika Utbildningshandläggare 031-786 6024 erika.thorsell@gu.se
Thörnqvist Nilsen, Eva Personalhandläggare 031-786 6133 eva.thornqvist.nilsen@gu.se
Torstensson, Camilla Programsamordnare 031-786 6041 camilla.torstensson@gu.se
Ulin, Kerstin Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 2313 kerstin.ulin@gu.se
van Diepen, Cornelia Postdoktor 031-786 1848 cornelia.van.diepen@gu.se
Wallengren Gustafsso, Catarina Universitetslektor 031-786 6015 catarina.wallengren@gu.se
Wallin, Agneta Universitetsadjunkt 031-786 2184 agneta.wallin@gu.se
Wallin, Lars Professor, gäst lars.wallin@gu.se
Wallström, Sara Postdoktor sara.wallstrom@gu.se
Weidestam, Camilla Undersköterska 031-786 6019 camilla.weidestam@gu.se
Wellander Cabalou, Janna Forskningsadministratör 031-786 6029 janna.wellander@gu.se
Wendel, Marie Universitetsadjunkt 031-786 5617 marie.wendel@gu.se
Wessberg, Anna Doktorand 031-786 6033 anna.wessberg@gu.se
Wessberg, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6033 anna.wessberg@gu.se
Wigert, Helena Universitetslektor/​sjuksköterska, Leg Barnsjuksköt. Fil mag.i omvårdnad, Handledarutb 031-786 6078 helena.wigert@fhs.gu.se
Wijk, Helle Professor/​sjuksköterska, Viceprefekt helle.wijk@fhs.gu.se
Wilhelmsson, Kenneth It-samordnare 031-786 6064 kenneth.wilhelmsson@gu.se
Williamsson, Sara Studievägledare 031-786 6057 sara.williamsson@gu.se
Wolf, Axel Universitetslektor/​sjuksköterska, Viceprefekt 031-786 6034 axel.wolf@gu.se
Wärnsäter, Helén Ekonomisamordnare 031-786 6086 helen.warnsater@gu.se
Åhlström, Linda Universitetslektor 031-786 2350 linda.ahlstrom@gu.se
Åquist Öhlén, Ann-Kristin Universitetsadjunkt ann-kristin.ohlen@gu.se
Öhlen, Joakim Professor/​sjuksköterska 031-786 6098 joakim.ohlen@fhs.gu.se

Visar 151 - 191 av 191

Visar 1 - 10 av 2506

2019

The Art of Living With Symptoms: A Qualitative Study Among Patients With Primary Brain Tumors Receiving Proton Beam Therapy.
Ulrica Langegård, Karin Ahlberg, Thomas Björk-Eriksson, Per Fransson, Birgitta Johansson et al.
Cancer nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children's Perceptions of Pictures Intended to Measure Anxiety During Hospitalization
Stefan Nilsson, Josefine Holstensson, Cajsa Johansson, Gunilla Thunberg
Journal of Pediatric Nursing : Nursing Care of Children and Families, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Veiled midwifery in the baby factory - A grounded theory study
Malin Hansson, Ingela Lundgren, Gunnel Hensing, I. M. Carlsson
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive function is a major determinant of income among multiple sclerosis patients in Sweden acting independently from physical disability.
Andrius Kavaliunas, Virginija Danylaite Karrenbauer, Hanna Gyllensten, Ali Manouchehrinia, Anna Glaser et al.
Multiple sclerosis (Houndmills, Basingstoke, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Swedish version of the pelvic girdle questionnaire, cross-cultural adaptation and validation
Annelie Gutke, Britt Stuge, Helen Elden, Christofer Sandell, Gillian Asplin et al.
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A qualitative exploration of techniques used by expert midwives to preserve the perineum intact
Cecily Begley, K. Guilliland, L. Dixon, M. Reilly, C. Keegan et al.
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrants´ Experiences in the Healthcare System
Harshida Patel, Marie-Louise Luiking
Women, Migrations and Health - Ensuring Transcultural Healthcare, Slovenia, University of Primorska Press , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Health professionals’ perceptions of a midwifery model of woman-centred care implemented on a hospital labour ward
Ingela Lundgren, Marie Berg, Christina Nilsson, Olof Asta Olafsdottir
Women and Birth, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2506

Sidansvarig: Karin Mossberg|Sidan uppdaterades: 2016-09-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?