Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontakta oss

Institutionsledning

Prefekt Karin Ahlberg
Proprefekt, utbildningsansvarig Carina Sparud Lundin
Vice prefekt för samverkan Helle Wijk
Vice prefekt för utbldning Inger Jansson inger.jansson@gu.se
Vice prefekt för forskning Eva Jakobsson Ung eva.jakobsson@fhs.gu.se
Vice prefekt för innovation, digitalisering och nyttogörande: Axel Wolf axel.wolf@gu.se
Administrativ chef Karin Dejke
Sektionschef Annica Lagström annica.lagstrom@gu.se
Sektionschef Helen Elden helen.elden@gu.se
Sektionschef Eva Lidén eva.liden@gu.se
Sektionschef Monica Pettersson monica.pettersson@gu.se

Studierektorer

Kompletterande utbildning för sjuksköterskor från tredje land 
Kerstin Ulin
Forskarutbildning Mona Ringdal

Avdelningschef Kliniskt träningscentrum (KTC)

Monica Pettersson monica.pettersson@gu.se

Administrativ enhet

Samtliga funktioner och kontaktuppgifter här: Administrativ enhet

Studievägledare

Gabi Oesterling gabi.oesterling@gu.se

Likabehandlingsrepresentant

Liselott Dellenborg lisen.dellenborg@gu.se

Arbetsmiljöombud

Sektionen för omvårdnad:
Ordinarie: Lars Engen
Ersättare: Inga-Lill Koinberg
Sektionen för reproduktiv och perinatal hälsa, vårdpedagogik och radiografi (RVR):
Ordinarie: Kerstin Ulin
Ersättare: Kristina Rosengren
Administrativa enheten:
Ordinarie: Birgit Reizer
Ersättare: Maria Danielsson
Kliniskt träningscentrum (KTC)
Ordinarie: Carina Bronäs Sandberg
Ersättare: vakant
Doktorandrepresentant: vakant

 

Kontaktinformation

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

Box 457 , 405 30 Göteborg

Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, hus 1 och 2, ingång F

Telefon:
031-786 0000 (växel)

Fax:
031-786 60 50

Sidansvarig: Ingela Lundgren|Sidan uppdaterades: 2019-04-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?