Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontakta oss

Institutionsledning

Prefekt Karin Ahlberg (karin.ahlberg@fhs.gu.se)
Proprefekt Carina Sparud Lundin (carina.s-lundin@fhs.gu.se)
Vice prefekt för samverkan Helle Wijk (helle.wijk@fhs.gu.se)
Vice prefekt för utbildning, utbildningsansvarig Inger Jansson inger.jansson@gu.se
Vice prefekt för forskning Per-Arne Svensson (per-arne.svensson@medic.gu.se)
Vice prefekt för innovation, digitalisering och nyttogörande Axel Wolf axel.wolf@gu.se
Vice prefekt forskarutbildning Mona Ringdal (mona.ringdal@fhs.gu.se)
Administrativ chef Karin Dejke (karin.dejke@gu.se)

Sektionschefer

Sektionschef Diagnostik och vård vid akuta och kritiska tillstånd
Helena Wigert (helena.wigert@fhs.gu.se)
Sektionschef Livssammanhang och hälsofrämjande vård Lisen Dellenborg (lisen.dellenborg@gu.se)
Biträdande sektionschef enheten reproduktiv och perninatal hälsa Helen Elden (helen.elden@gu.se)
Sektionschef Lärande och ledarskap för hälsoprofessioner
Monica Pettersson (monica.pettersson@gu.se)
Biträdande sektionschef KTC Malin Lindgren (malin.lindberg@gu.se)
Sektionschef Vård vid långvariga tillstånd Sepideh Olausson (sepideh.olausson@gu.se)

Studierektorer

Kompletterande utbildning för sjuksköterskor från tredje land 
Kerstin Ulin
Forskarutbildning Mona Ringdal

Avdelningschef Kliniskt träningscentrum (KTC)

Monica Pettersson monica.pettersson@gu.se
Biträdande sektionschef KTC Malin Lindgberg (malin.lindberg@gu.se)

Administrativ enhet

Samtliga funktioner och kontaktuppgifter här: Administrativ enhet

Studievägledare

Gabi Oesterling och Sara Williamsson - studievagledning.vvh@fhs.gu.se

Likabehandlingsrepresentant

Karolina Lindén karolina.linden@gu.se

Arbetsmiljöombud

Sektionen Lärande och ledarskap för hälsoprofessioner
Ingalill Koinberg - ordinarie
Kristina Rosengren - ersättare

Sektionen Diagnostik och vård vid akuta och kritiska tillstånd
Mirjana Kustrimovic - ordinarie
Marie Engwall – ersättare

Sektionen Vård vid långvariga tillstånd
Petra Brembeck - ordinarie

Sektionen Livssammanhang och hälsofrämjande vård
Anette Johansson - ordinarie

Kliniskt träningscentrum (KTC)
Louise Freytag - ordinarie

Administrativa enheten
Birgit Reizer - ordinarie
Erika Junhag - ersättare

Doktorandrepresentant
Vakant.

Kontaktinformation

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

Box 457 , 405 30 Göteborg

Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, hus 1 och 2, ingång F

Telefon:
031-786 0000 (växel)

Fax:
031-786 60 50

Sidansvarig: Ingela Lundgren|Sidan uppdaterades: 2020-04-16
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?