Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontakta oss

Institutionsledning

Prefekt Karin Ahlberg (karin.ahlberg@fhs.gu.se)
Proprefekt Carina Sparud Lundin (carina.s-lundin@fhs.gu.se)
Vice prefekt för samverkan Helle Wijk (helle.wijk@fhs.gu.se)
Vice prefekt för utbildning, utbildningsansvarig Inger Jansson inger.jansson@gu.se
Vice prefekt för forskning Eva Jakobsson Ung eva.jakobsson@fhs.gu.se
Vice prefekt för innovation, digitalisering och nyttogörande Axel Wolf axel.wolf@gu.se
Administrativ chef Karin Dejke (karin.dejke@gu.se)
Sektionschef Diagnostik och vård vid akuta och kritiska tillstånd
Helena Wigert (helena.wigert@fhs.gu.se)
Sektionschef Livssammanhang och hälsofrämjande vård Helen Elden (helen.elden@gu.se)
Sektionschef Lärande och ledarskap för hälsoprofessioner
Monica Pettersson (monica.pettersson@gu.se)
Sektionschef Vård vid långvariga tillstånd Annica Lagström (annica.lagstrom@gu.se)

Studierektorer

Kompletterande utbildning för sjuksköterskor från tredje land 
Kerstin Ulin
Forskarutbildning Mona Ringdal

Avdelningschef Kliniskt träningscentrum (KTC)

Monica Pettersson monica.pettersson@gu.se

Administrativ enhet

Samtliga funktioner och kontaktuppgifter här: Administrativ enhet

Studievägledare

Gabi Oesterling gabi.oesterling@gu.se

Likabehandlingsrepresentant

Liselott Dellenborg lisen.dellenborg@gu.se

Arbetsmiljöombud

Undervisande personal
Ordinarie: Kerstin Ulin (kerstin.ulin@gu.se)
Ersättare: Kristina Rosengren (kristina.rosengren@gu.se)
Ersättare: Inga-Lill Koinberg (ingalill.koinberg@gu.se)

Administrativ personal
Ordinarie: Birgit Reizer
Ersättare: Maria Danielsson

Doktorandrepresentant: vakant

 

Kontaktinformation

Institutionen för vårdvetenskap och hälsa

Box 457 , 405 30 Göteborg

Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, hus 1 och 2, ingång F

Telefon:
031-786 0000 (växel)

Fax:
031-786 60 50

Sidansvarig: Ingela Lundgren|Sidan uppdaterades: 2019-06-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?